Jindřich Benda a katalyzátory

Jak se můj život propojil s výkupem autokatalyzátorů

Jak to tenkrát začalo

Jmenuji se Jindřich Benda, je mi 47 let a od roku 2003 pracuji v oblasti autokatalyzátorů. Moje cesta k funkci jednatele firmy ReMetall Česká republika s.r.o. začala jedním malým papírkem, který jsem nosil půl roku v peněžence. Byl na něm opsaný text inzerátu, který jsem si přečetl na nástěnce pracovního úřadu. Když jsem po šesti měsících vytočil zaspané telefonní číslo, spojil jsem se s firmou Met Trade s.r.o., první a v té době jedinou firmou v České republice specializující se na výkup autokatalyzátorů. Měl jsem na starosti výkup katalyzátorů od fyzických osob, autoservisů, vrakovišť a kovošrotů z celé republiky.

V té době bylo katalyzátorů všude plno a lidé nám je dávali za minimální částky nebo dokonce zdarma. Kovošroty odmítaly vykupovat údajně nebezpečnou keramiku z katalyzátorů a tak majitelé vrakovišť a servisů keramický monolit z katalyzátorů nechávali „vybouchnout“ a vyhazovali ho do popelnic nebo odváželi na skládky.

Jindřich Benda a začátky výkupu autokatalyzátorů v roce 2004
Vykupované autokatalyzátory

Konkurence ve výkupu autokatalyzátorů

Po jedenácti letech, kdy se na trhu objevilo více konkurenčních firem a moje práce v Met Trade s.r.o. se komplikovala, jsem v ní musel skončit a začít na vlastní pěst. Navzdory nabídkám od konkurenčních firem v Čechách jsem se rozhodl hledat vhodného obchodního partnera v Evropě, kterého jsem nakonec nalezl ve firmě ReMetall GmbH v Německu. U této firmy jsem kromě specializace na zpracování katalyzátorů ocenil její rodinný přístup a transparentní jednání. Spolupráce s ní pro mě byla důležitá, protože byla konečným zpracovatelem, takže jsem nemusel prodávat katalyzátory překupníkům.

Pevná spolupráce ReMetallu
Jindřich Benda s razítkem ReMetall Česká republika

Spolupráce se společností ReMetall Deutschland AG

Naše spolupráce úspěšně trvala šest let. Během posledního půlroku jsem se však potýkal s rostoucí konkurencí a osobní únavou. Když jsem se svěřil svému partnerovi, Andreasovi Tietzovi, majiteli ReMetall GmbH, ujistil mě, že má pro mě v plánu něco většího a požádal mě o trpělivost. Brzy jsem byl pozván na schůzku, kde jsem se dozvěděl, že ReMetall GmbH se transformovala na ReMetall Deutschland AG. Andreas mi nabídl přejmenování mé firmy na ReMetall Česká republika s.r.o., lepší podmínky a výhradní zastoupení. Tento krok byl pro mě zcela výjimečnou a unikátní příležitostí pokračovat v práci, kterou jsem si oblíbil a posunout ji na vyšší úroveň. Nové podmínky mi poskytly lepší možnost spolupráce s velkými firmami s přímým a transparentním zpracováním, což bylo v konkurenčním boji klíčové.

Poté, co jsem přijal nabídku, začal jsem pracovat na novém vizuálu firmy včetně webových stránek, vizitek, propagačních materiálů a letáků. V mnoha věcech mi pomohla a inspirovala moje tehdejší přítelkyně Olivie. Společně jsme jezdili za obchodními partnery, abychom je naučili správně přistupovat ke katalyzátorům a zhodnotit materiál. Některé výkupy jsem si ponechal, zejména od menších dodavatelů, zatímco větším, kteří byli oslovováni konkurencí, jsem nabídl možnost přímého zpracování.

Jindřich Benda a Olivie Bendová
Školení v Opametalu

Získávání nových klientů

Pro získávání nových klientů bylo důležité, že jsem byl schopen umožnit jim nahlédnout do procesu zpracování. Nabídl jsem novým partnerským firmám osobní účast u prvního obchodu v Drochowě, kde mohli vidět celý proces zpracování, od stříhání monolitu z obalů katalyzátorů až po naši laboratoř. Třešničkou na dortu byla návštěva hutě, kde ReMetall monolit z katalyzátorů taví. Tato unikátně nabízená možnost přivedla ke spolupráci nové zajímavé firmy.

Školení našich partnerů
Slévárna společnosti ReMetall Deutschland AG
S partnery u procesu tavby keramického monolithu katalyzátorů

Rozvíjení spolupráce a sponzoringu

Pod mojí taktovkou se vše vyvíjelo dobře a opatření vedla k mnoha úspěšným jednáním. Navázal jsem například velmi příjemnou a úspěšnou spolupráci s firmou Recycling kovové odpady a.s. Díky firmě TROTINA EKO s.r.o. jsem se dostal k autocrossu a stal se jeho sponzorem. Jsem hlavním sponzorem Autocrossu v Nové Pace, kde zvu obchodní partnery na Mistrovství Evropy. Díky přímému zpracování katalyzátorů jsem také navázal spolupráci s Pepou Macháčkem, šestinásobným vítězem Dakaru. Díky němu, jsem se dostal až do „kuchyně“ BUGGYRA RACING TÝMU. Sponzorovali jsme i Českobudějovický fotbalový tým DYNAMO, ale spolupráce nám nepřinesla mnoho výhod a proto jsme ji neprodloužili. Lidé z mého oboru mají evidentně raději vůni benzínu a spálených pneumatik.

Jindřich Benda na RACING SHOW MILOVICE
Vyhlášení vítězů mistrovství Evropy v Autocrossu 2021 – zvítězil Petr Šimurda

Personální posílení a pandemie COVID-19

Na facebookové stránce ReMetall můžete najít zajímavé informace a fotky. V roce 2020 jsem do firmy přijal svého přítele Vladimíra Dvořáka jako společníka, se kterým jsme plánovali spolupráci s dalšími zeměmi, ale to nevyšlo. Český trh jsme však měli zajištěný a partnerské firmy nám zůstaly věrné i během pandemie COVID-19, kdy bylo složité cestovat a pracovat. Například v Karlových Varech jsem byl donucen spát v solné jeskyni, aby se obchod nezastavil a my ukázali partnerům, že jsme stále v provozu a děláme pro to maximum.

Jindřich Benda a TROTINA Motorsport
Jan Desenský a Jindřich Benda

Válka na Ukrajině

Po pandemii přišla válka na Ukrajině a Evropská unie rozhodla o zrušení výroby benzínových a naftových automobilů, což výrazně ovlivnilo ceny drahých kovů. Koncem roku 2023 jsem se obchodně rozešel s Vladimírem Dvořákem a vrátil se k samostatnému podnikání a osobním vizím. Rok 2024 začal úspěšně, protože firmy slyší na přímé zpracování, čímž obcházejí překupníky. Svým partnerům poskytuji poradenství a předávám jim své dlouholeté zkušenosti.

Budoucí rozvoj společnosti

Brzy se do firmy vrátí Olivie, nyní již moje manželka, která mi s rozjezdem firmy před lety velmi pomáhala. Jsem nyní na nejlepší cestě, moje práce mě zavedla na úžasná místa a spolupracuji díky ní se skvělými lidmi. Jsem za to vděčný a těším se na všechna další setkání, jak se stávajícími partnery, tak s novými firmami. Moje životní motto nejlépe vystihuje Mufasa ze Lvího krále:

„Mnozí hledají, co by si mohli vzít. Pravý král hledá, co by mohl dát.“

Jindřich Benda s autokatalyzátory